دوره 10، شماره 3 - ( 8-1402 )                   جلد 10 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

slampanah M, sokout S, mousavi F, karam afroz M J. Self-disclosure, antecedents of self-disclosure, consequences of self-disclosure, educational environment. تعامل انسان و اطلاعات 2023; 10 (3)
URL: http://hii.khu.ac.ir/article-1-3132-fa.html
اسلام پناه مریم، سکوت شمسی، موسوی فرانک، کرم افروز محمد جواد. مدل پیشایند ها و پیامد های خود افشایی دانش آموزان در فضای آموزشی. تعامل انسان و اطلاعات. 1402; 10 (3)

URL: http://hii.khu.ac.ir/article-1-3132-fa.html


چکیده:   (281 مشاهده)
خود افشایی به فرایندی گفته می‌شود که طی آن، افراد اطلاعات شخصی و یا تجربه‌های مربوط به خود را به طور شفاهی برای دیگران بیان می‌کنند. مدرسه یکی از مهمترین نهاد‌های سازمان‌یافته اجتماعی است که با فراهم نمودن یک محیط سالم می‌تواند باعث رشد و شکوفایی جسم و روان افراد باشد؛ این امر در سایه روابط دانش‌آموزان با معلمان، مشاوران، و مدیران مدرسه و همچنین رشد عاطفی دانش‌آموزان شکل می‌گیرد و خود افشایی این ارتباط را توسعه می‌بخشد.
هدف: هدف از پژوهش حاضر، ارائه مدل پیشایند‌ها و پیامدهایی خودافشایی در فضای آموزشی کشور بود.
روش: روش به کار گرفته شده در پژوهش­حاضر، برای ارائه و تبیین الگو از روش کمی مدل‌یابی معادلات ساختاری استفاده شد که از نظر هدف کاربردی بود.
 پس از مشخص‌شدن مولفههای خودافشایی در بخش کیفی، پرسش‌های مربوط به هر مولفه با نظر متخصصین و بهرهگیری از آزمون CVI  و CVR  اعتبار‌یابی و پرسشنامه اولیه ساخته شد. در بخش کمی جامعه آماری، دانشآموزان متوسطه دوره اول شهر تهران بودند. با استفاده روش نمونه‌گیری طبقه‌ای، مناطق 1، 5، 6، 8 و 16 انتخاب و سپس با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای تعداد 600  نفر به پرسشنامه پاسخ دادند. در انتها، با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای SPSS ویرایش 26 و PLS  ویرایش 2.4 و استفاده از آزمونهای آماری توصیفی، استنباطی و مدل‌یابی معادلات ساختاری مدل پژوهش برازش شد.
.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به تعامل انسان و اطلاعات می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Human Information Interaction

Designed & Developed by : Yektaweb